بالگرد مریخی در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ می رود

 

vاخبار,اخبار علمی

به گزارش مهر به نقل از آزمایشگاه JPL ناسا، سازمان فضایی آمریکا قصد دارد همراه مریخ نورد Mars۲۰۲۰ یک بالگرد را به مریخ ارسال کند. این بالگرد در ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال می‌شود

 

بالگرد مذکور در این اواخر چند تست کلیدی را با موفقیت پشت سر گذاشته و ناسا هم اکنون مشغول تغییرات و بررسی‌های نهایی آن قبل از ارسال به مریخ است.

 

در ماه می پنل‌های خورشیدی روی این بالگرد نصب و تست‌هایی روی پروانه‌های آن انجام شد. این بالگرد کوچک و خودران نخستین ابزاری است که برای نشان دادن قابلیت پرواز اشیای سنگین‌تر از هوا در یک سیاره آزمایش می‌شود.

 

«می می آنوگ» مدیر پروژه بالگرد مریخی در آزمایشگاه JPL در این باره می‌گوید: تا به حال هیچکس یک بالگرد مریخی نساخته است. نمونه که در پرواز آزمایشی استفاده شد در حقیقت بالگردی است که به مریخ ارسال می‌شود. این بالگرد چند آزمایش مهم را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

 

بالگرد مذکور در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی در محیط شبیه سازی شده مریخ آزمایش و پس از آن به مقر مریخ متعلق به شرکت لاکهید مارتین ارسال شد تا سیستم Mars Helicopter Delivery را آزمایش کند. این سیستم بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی را طی پرتاب و سفر فضایی در داخل مریخ نورد «مارس ۲۰۲۰» کنترل می‌کند.

 

البته بالگرد مذکور هیچ ابزار علمی را با خود حمل نمی‌کند. هدف از ارسال آن به مریخ تایید قابلیت پرواز ابزار فضایی در اتمسفر رقیق مریخ (تراکم اتمسفر مریخ یک درصد زمین است) و همچنین امکان کنترل آن از روی زمین است.

 

البته در این بالگرد دوربینی نصب شده که می‌تواند تصاویر رنگی با وضوح بالا از سطح سیاره سرخ ثبت کند.

منبع: بیتوته